SZKOLENIA DO PRACY NA WYSOKOŚCI – STANOWISKOWE


Szkolenia wysokościowe pracowników w dostępie budowlanym teoretyczne i praktyczne w zakresie wymagań dotyczących prac na wysokości obsługi systemów, sprzętu oraz montażu siatek zabezpieczających

Szkolenia wysokościowe stanowiskowe przeznaczone są dla pracowników rozpoczynających prace na nowym, konkretnym stanowisku pracy lub wracających do pracy pod dłuższej przerwie. Pracownicy na danym stanowisku muszą zapoznać się ze specyfiką pracy, czynnikami środowiska pracy oraz zagrożeniami na danym stanowisku pracy oraz z ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, a także ze sposobami wykonywania bezpiecznej pracy na wysokości oraz zapoznanie i umiejętność obsługi środków ochrony indywidualnej i zbiorowej wykorzystywanych podczas prowadzonych prac.

Szkolenia stanowiskowe przeprowadzamy zawsze do dostarczonych i zainstalowanych systemów pionowych, poziomych itp.

Celem szkolenia jest dostarczenie wiedzy pracownikom na temat zainstalowanego systemu, w tym jego praktyczne zastosowanie i wykorzystanie oraz jego obsługa podczas prac prowadzonych na wysokości. Dodatkowo dostarczamy wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu funkcjonowania i obsługi dostarczonych środków ochrony indywidualnej tj. kaski, lonże asekuracyjne, szelki bezpieczeństwa, urządzenia samozaciskowe oraz regulujące.

Przykłady stanowisk pracy:

– prace dekarskie
– obsługa podnośników koszowych i innych.
– prace monterskie/ montażowe wykonywane na wysokości
– obsługa maszyn ruchomych
– prace na drabinach, podestach, rusztowaniach
– prace na kominach, słupach, masztach, wieżach,

Przykładowe punkty programu:

I Bezpieczeństwo w środowisko pracy:

– podstawowe przepisy prawa polskiego i europejskiego,
– czynniki występujące w danym środowisku pracy, ocena ryzyka zawodowego oraz eliminacja zagrożeń występującym na danym stanowisku dzięki zastosowaniu danego rozwiązania.
– zapoznanie się z specyfikacją i funkcjonowaniem dostarczonego sprzętu ochrony indywidualnej lub zbiorowej
– metodyka wykonywania bezpiecznej pracy na wysokości.

II Asekuracja na stanowisku pracy: Środki Ochrony Indywidualnej

– Organizacja pracy (zabezpieczenia miejsca pracy, asekuracja na wysokości, na dachach)
– Zasady asekuracji dojścia do stanowiska pracy za pomocą zainstalowanego rozwiązania lub dostarczonych środków ochrony indywidualnej. Efekt powypadkowy tzw. „szok wiszenia” w szelkach, czynności w celu minimalizacji skutków.
– Zapoznanie się z wymaganiami normy EN 363 „środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości – Systemy powstrzymywania spadania” oraz prezentacja i obsługa sprzętu.

• systemy przytrzymujące;
• systemy ustalające stanowisko robocze;
• systemy dostępu do lin
• systemy powstrzymujące upadek
• systemy ratunkowe.

– Wykorzystanie Środków Ochrony Indywidualnej, łączenie w układy.
– Wykorzystanie i obsługa zainstalowanego rozwiązania np. system asekuracji pionowej lub poziomej, szyny asekuracyjne, drabiny z systemem przeciwupadkowym.
– Czynności powypadkowe, procedury.
– System ratunkowy – omówienie urządzeń ewakuacyjno-ratowniczych zgodnych z normami EN341 i EN1496; EN 360 i EN1496.

Na życzenie klienta dodatkowa opcja szkolenie z ratownictwa i auto-ratownictwa na wysokości.

*Program szkoleń dostosowany jest do każdego dostarczonego rozwiązania oraz pod indywidualne potrzeby każdego stanowiska pracy, po zapoznaniu się ze specyfiką miejsca oraz charakterem wykonywanych prac.

GALERIA