Asekuracja przy wchodzeniu po niezabezpieczonej drabinie

Asekuracja przy wchodzeniu po niezabezpieczonej drabinie

Wchodzenie po drabinie zwłaszcza takiej wysokiej niesie ze sobą niebezpieczeństwo upadku, zwłaszcza zimą kiedy szczeble mogą być oblodzone i śliskie, podczas porwistego wiatru. Możliwe zasłabnięcie, czy przypadkowe uderzenie kolanem lub łokciem o elementy drabiny może powodować utratę przytomności i upadek.

Często mamy do czynienia z wysokimi drabinami wejściowymi na dach których jedynym zabezpieczeniem jest kosz, co w przypadku upadku w żaden sposób nie zabezpiecza użytkownika drabiny.

Jak bezpiecznie asekurować się wchodząc po niezabezpieczonej drabinie?

Jeżeli nie mamy do dyspozycji pionowego systemu asekuracyjnego zgodnego z EN 353-1 to możemy wykorzystać do wejścia odpowiedni sprzęt ochrony indywidualnej (ŚOI).

Taki sprzęt asekuracyjny powinien składać się z kasku wysokościowego (zgodność z EN397), szelek bezpieczeństwa z co najmniej jednym punktem kotwiczenia (zgodne z EN361) oraz podwójnej linki bezpieczeństwa z absoreberem i dużymi zatrzaśnikami (zgodna z EN 355).

Jak bezpiecznie wchodzić po drabinie z wykorzystaniem takiego zestawu asekuracyjnego?

(patrz zdjęcia poniżej)

1) Linkę bezpieczeństwa wpinamy w tylny punkt kotwiczenia szelek.

2) Jeden koniec linki z zatrzaśnikiem wpinamy w szczebel drabiny jak najwyżej sięgniemy, powyżej głowy.

3) Następnie zaczynamy wchodzić po drabinie, a kiedy wpięty w szczebel uprzednio zatrzaśnik linki znajdzie się na wysokości naszej klatki piersiowej, wpinamy drugi zatrzaśnik w szczebel jak najwyżej sięgniemy powyżej głowy, a poprzedni wypinamy (dopiero gdy ten powyżej zostanie wpięty w szczebel)

4) Następnie wchodzimy wyżej znowu na wysokość kiedy wpięty zatrzaśnik znajdzie się na wysokości piersi i powtarzamy czynność z punktu 3 i tak do wejścia na dach.

Wykonywanie czynności jak powyżej powoduje, że współczynnik odpadnięcia będzie wynosił mniej niż lub równo “1”.

Dzięki takiemu zabezpieczeniu w razie odpadnięcia linka powstrzyma nas przed upadkiem przy bardzo nie wielkiej długości swobodnego spadania a siła oddziaływania na organizm człowieka będzie zminimalizowana.

W Polsce nie mamy pełnych statystyk odnośnie wypadków na drabinach. Są one prowadzone za to w USA gdzie rocznie przez szpitale przewija się ok 90 000 osób z urazami po upadku z drabin. Natomiast śmiertelne wypadki na drabinach stanowią 15% wszystkich śmiertelnych wypadków w pracy.

* Niniejsza instrukcja dotyczy zabezpieczenia dojścia do systemu asekuracyjnego znajdującego się na dachu. Przewidziana jest dla sytuacji, gdy system asekuracyjny znajduje się w takiej odległości od drabiny, że możliwe jest bezpieczne przepięcie się z drabiny do pierwszego punktu systemu asekuracji poziomej.

UWAGA! Używanie sprzętu powinno być poprzedzone szkoleniem stanowiskowym.

Podobne wpisy